22.11.2019
Поділитися: 3
 • Facebook
16734

Прості способи навчити дитину зав'язувати шнурки

У ранньому віці кожен малюк намагається самостійно зав'язати шнурки бантиком, і щоразу тішиться, якщо це у нього добре виходить. Таке невеличке «досягнення» підтверджує той факт, що рівень розвитку дитини поступово збільшується, а це не може не тішити його батьків.

научить завязывать шнурки

Разом із розвитком навиків зав'язування шнурків мама з татом можуть навчити власне дитя правильно носити взуття, і дотримуватися певного порядку. Слід відзначити, що саме таке   навчання має  декілька важливих особливостей:

 • Дитина вчиться і запам'ятовує послідовність дій. Наприклад, малюк засвоює, що спочатку треба вдягнути шкарпетку, а лише після неї - взуття, щоб мати змогу зав'язувати шнурки.
 • Дитина слухає батьків і ідентифікує предмети і речі. З часом дітлашня починає відрізняти зимові черевики від літнього взуття.
 • Розвиток дрібної моторики рук, що позитивно позначається на майстерності дитини в майбутньому. Такі вмілі дії зі шнурівками дадуть поштовх для того, що дитина пізніше легше освоїть ручку, та інші канцелярські прилади.

Також не менш важливою перевагою вміння зашнуровувати черевички є те, що батькам буде набагато простіше збирати малюка на прогулянку.

В якому віці потрібно вчити дітей зав'язувати шнурки?

Більшість батьків не знають, як навчити своїх дітей  зав'язувати шнурки. Дуже часто невдачі списують на лінь малюка і його відверте небажання пізнавати щось нове. Та найчастіше проблема полягає у віці дитини – буває так, що дорослі намагаються занадто рано привчати малого до цієї справи. В цій ситуації надзвичайно важливо дотримуватися  «золотого» правила: для всього є свій час. Тому зовсім не варто силувати  своє дитя до навчання  раніше призначеного  віку.

завязать шнурки бантиком

Незважаючи на те, що кожна дитина - це індивідуальність, якій притаманний певний темп розвитку, урок зав'язування шнурків добре засвоюється приблизно в 4 – 6-річному віці.  Однак навіть в такому, здавалося б, дуже нескладному питанні можуть бути певні винятки:

 • Дівчатка швидше вчаться зав'язувати шнурки - десь в період 3-3,5 років. Деякі психологи вважають, що навчання дівчаток має закінчуватися до 4-річного віку.
 • Хлопчики пізнають процес шнурування набагато пізніше - до 5-ти років.

Важливо: коли малюк йде до школи, то на цьому  етапі він уже мусить добре вміти зав'язувати шнурки на взутті різного типу,  та точно знати послідовність всіх процесів. Саме тому батьки будуть спокійні за свого першокласника, якому доведеться перевдягатися  на урок фізкультури самостійно.

Як зацікавити навчанням

Багато дорослих намагається відшукати легкий шлях до процесу навчання шнуруванню, який би сподобався їх дитині. Тому, щоб її максимально зацікавити, бажано перетворити процес здобуття навичок у веселу та  захоплюючу гру.

Не обов'язково для навчання використовувати взуття з шнурками, яке носить дитина. Треба взяти до уваги те, що кожен малюк звертає увагу на різнобарвні іграшки. Скориставшись такою закономірністю, можна підібрати для навчання шнурки різних яскравих відтінків або ж такі, половинки в яких пофарбовані в різноманітні кольори. Такий нехитрий прийом дає можливість  дитині уважніше стежити за правильним розташуванням шнурків і добре запам'ятовувати послідовність.

завязать шнурки бантиком

Щоб навчити зав'язувати шнурки, можна використовувати взуття мами або тата. Адже кожен малюк любить міряти  взуття дорослих. Якщо дитина виказує  щире  бажання допомогти батькам розв'язати шнурки - не зупиняйте його. Окрім того, можна вдатися до  на невеликих хитрощів: прикиньтеся, наче у вас хвора спина,  і попросіть малого  Вам допомогти. Таким чином, дитя відчує всю важливість процесу і буде активно проявляти свої старання.

На яких шнурках краще вчитися

Від правильно підібраної моделі шнурків залежить подальший результат роботи. Під час навчання дитини важливо брати до уваги будь-яку дрібницю - навіть матеріал і колір шнурків.

Для навчання найкраще підійдуть вироби з такими характеристиками:

 • Приємні на дотик різнокольорові шнурки з неслизькою поверхнею, які мають жорсткі кінчики.
 • Не треба підбирати дуже тонкі шнурки - такі моделі будуть постійно вислизати з маленьких рученят, і погано триматимуть вузол. При цьому виріб не має бути і занадто товстим, адже дитині буде незручно з ним працювати.
 • Найкраще вибирати шнурки пласкої форми - вони ідеально закріплюють вузол.
  как научить ребенка завязывать шнурки
 • Довжина шнурків має бути біля 30 см: довгі моделі часто заплутуються, а короткі - не дозволяють зав'язати вузол з петлями.

Перед початком навчання шнуруванню  рекомендується запам'ятати  кілька простих правил вибору зручних виробів.

Варіанти шнурівки

Всього виділяють три дієвих способи, які допоможуть швидко навчити дитя зав'язувати різні шнурки:

 1. «Бабусині вузлики» - це найпоширеніший варіант зав'язування шнурків. Перш ніж зробити бантик, дитина повинна зав'язати простий вузол, а після цього - акуратно скласти кінці вдвічі (щоб отримати петельки), і повторно зв'язати їх між собою вузликом. Важливою перевагою цього методу є простий і зрозумілий процес - дитина буде позбавлена необхідності засвоювати складні маніпуляції. Мінус полягає в тому, що такий вузол складно назвати надійним - він дуже часто розв'язується в найбільш невдалий момент.
  как научить ребенка завязывать шнурки
 2. «Бантик» - ще один дуже популярний спосіб. На одному з двох кінців шнурка дитина має зробити петельку. Далі другий кінець шнурка складається удвічі і протягується через створене вушко. При цьому другу частину не варто витягувати до самого кінця. В результаті виходить  гарний і акуратний «бантик».
  научить завязывать шнурки
 3. Третій варіант передбачає вивчення більш складних видів вузлів, які діти можуть освоїти після того, як вони вже отримають перші навички шнурування. Коли маля «на відмінно» навчиться виконувати «бантик» і «бабусин вузол», можна сміливо переходити до наступного етапу - вивчення шнурівки, яка вказана на малюнку.
  научить завязывать шнурки

Методи навчання шнурування

Щоб отримувати нові знання,  у дитини має з'явитися щире прагнення до цього.  Ціль дорослих в даному випадку – зацікавити його. Тим не менше, щоб навчити дітей правильно зав'язувати шнурки, одного бажання  буде мало, тому дуже важливо при цьому врахувати ще декілька нюансів:

 • Розвиток дрібної моторики. У разі поганого розвитку цієї функції, дитині буде складно освоїти навіть такий простий спосіб шнурування, як «бантик». Для ефективного розвитку моторики рук з раннього віку спеціалісти рекомендують давати малечі в руки іграшки з нерівномірною фактурою. Саме тому дітям дуже часто пропонують гратися  намистом, набором  дрібних ґудзиків. Проте, слід пам'ятати, що  все це має відбуватися тільки під контролем дорослих.
 • Використання іграшок-тренажерів - це спеціальні предмети, які мають різні отвори, через які дитина буде тягнути різнокольорові стрічки. Таким чином, малюк у форматі гри засвоюватиме навички шнурування.
  научить завязывать шнурки
 • Самостійне виготовлення іграшок-тренажерів. Проста конструкція таких виробів передбачає всі шанси для самостійного виготовлення. При цьому бажано залучати до роботи і малюка – саме це  обов'язково стимулюватиме у нього  у нього ще більшу зацікавленість.

При виконанні дій дитини батьки можуть коментувати кожен його рух. Таким чином, маля не тільки візуально, але й на слух зможе легко запам'ятати послідовність  виконання своїх рухів.

Корисні поради для батьків

Навчити дитину зав'язувати шнурки досить легко, проте для того, щоб максимально полегшити цей процес, бажано скористатися деякими рекомендаціями:

 1. Черевик з розв'язаними шнурками краще покласти собі на коліна - таким чином дитині буде набагато зручніше стежити за процесом зав'язування шнурків, та запам'ятовувати кожний рух батька або матері.
 2. Всі тренування ліпше проводити на взутті, яке має м'які і приємні на дотик шнурки.
 3. Під час навчання батько має неодмінно сидіти поруч зі своєю дитиною, щоб мати змогу спостерігати за її діями з однієї точки.
  научить завязывать шнурки
 4. Щоб малюку було набагато простіше вирізняти кінці шнурків, рекомендується їх позначити різними кольорами. Для цього можна використовувати кольорові маркери.
 5. Пропонуючи дитині виконати певну дію, батьки завжди мають самі попередньо продемонструвати цей процес, щоб малюк зміг повторити.
 6. Запропонуйте малому одночасно тримати кінці шнурка в кожній руці.

І наостанок - в процесі навчання батьки повинні проявляти терпіння і розуміння. Не треба кричати на дитину, якщо у неї не виходить виконувати точні дії з першого разу.  Згодом ця процедура буде доведена малюком до автоматизму.